Wskazówki dotyczące prawidłowego wychowania dzieci

Rodzina jest podstawową jednostką każdego człowieka. To właśnie w niej się rodzimy, wzrastamy i wychowujemy. Stanowi ona azyl i jest pierwszą grupą społeczną do której należymy. Pojęcie rodziny ściśle wiąże się z rodzicami, dziećmi oraz procesem wychowawczym. Istnieje wiele sposobów na wychowywanie swoich dzieci.

Kilka rad pomagających w prawidłowym wychowywaniu dzieci:

  1. Wyznaczanie granic
    Wyznaczanie granic jest jednym z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszym elementem składającym się na wychowywanie dzieci. Dziecko musi wiedzieć co mu wolno, a czego definitywnie nie powinien robić. W wyznaczaniu granic dziecku, nie należy się jednak posługiwać samymi nakazami i zakazami, ale trzeba mu tłumaczyć dlaczego coś wolno lub jakie są konsekwencje zrobienia czegoś zakazanego. Brak takiej umiejętności, będzie rzutował na całe przyszłe życie małego człowieka
  2. Rozmowa z dzieckiem
    Rodzice powinni jak najwięcej rozmawiać ze swoim potomstwem. I nie ma tutaj mowy o bezsensownym monologu rodzica, ale o aktywnym dialogu dwójki ludzi opartym na zasadzie: dziecko pyta rodzic odpowiada. Warto podkreślić fakt, że kiedy chcemy wyjaśnić dziecku że czegoś nie powinien robić, nie należy tego robić w trakcie jego płaczu, lecz po chwili, kiedy będzie już spokojne, wtedy na pewno więcej do niego dotrze.
  3. Dziecko to też człowiek
    Rodzice często zapominają, że ich potomek to pełnoprawny człowiek dlatego w trakcie rozmowy należy mu się szacunek i akceptacja jego uczuć, a sama rozmowa powinna odbywać się na tym samym poziomie. Podczas rozmowy, warto pochylić się do wysokości małego człowieka.
  4. Pozwolenie na emocje
    Małe dzieci dużo płaczą. Są bardziej wrażliwe, delikatne, a czasami chcą w ten sposób coś wyegzekwować. Wychowując swoje potomstwo należy pozwalać dziecku na okazywanie swoich emocji. Jeżeli płacze, nie rodzice nie powinni mu tego zabraniać.
  5. Empatia
    Czasami trudno jest domyślić się, o co tak właściwie dziecku chodzi. W tym miejscu kluczową umiejętnością jest empatia, dzięki której rodzic może spróbować wczuć się w rolę dziecka i zastanowić się nad potrzebą swojego dziecka.
  6. Samodzielność dzieci
    Kiedy dziecko chce zrobić coś samodzielne, nie ma sensu pomagać mu na siłę. Nawet jeżeli czynność ta ma zająć więcej czasu, potomek powinien sam w miarę swoich możliwości to zrobić.
  7. Eliminacja krzyku
    Naukowo udowodniono, że agresja rodzi agresję. Krzyk w żaden sposób nie wpłynie pozytywnie na nasze pociechy. Krzyk potęguje u dziecka stres, a w nim żaden człowiek nie potrafi prawidłowo funkcjonować.
  8. Praca nad samym sobą
    Dzieci są bardzo wymagające. Wielokrotnie doprowadzają rodzica do przeżywania frustracji i innych negatywnych emocji, dlatego bardzo ważnym jest, podejmowanie pracy nad swoim zachowaniem i zapewnianie sobie, w miarę możliwości odpoczynku.
  9. Kary i nagrody
    W prawidłowym wychowywaniu dzieci, stosowanie kar i nagród jest nie jest dobrą praktyką. Taki sposób na wychowanie przynosi tylko krótkotrwałe efekty.