Jak pomalować meble z płyty meblowej?

Płyta meblowa to materiał, z które tworzyć można poszczególne meble wolnostojące, jak i całą zabudowę. Aby produkty z płyty były wizualnie przyjemne dla oka, dobrze jest trochę je pomalować. Użyć można koloru, który najbardziej będzie pasował do reszty wystroju – pięknie go dopełniając lub stanowiąc podkreślający go akcent kolorystyczny.

Ale pomalować można także gotowe meble, które już są w użyciu. Meble z płyty meblowej, nawet oklejone, można bez problemu odnowić malując je na pożądany kolor. Użyć do tego należy specjalnie przeznaczonej do tego farby. Na rynku dostępnych jest ich całkiem sporo.

Meble laminowane przed malowaniem trzeba będzie odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy umyć je wodą zmieszaną z płynem do mycia naczyń. Następnie warto lekko przeszlifować ich powierzchnię papierem ściernym (na przykład takim o grubości 180 i 240). Potem płytę meblową trzeba dokładnie oczyścić z pozostałych po ścieraniu pyłów. Można do tego użyć czystą wodą i po prostu osuszyć.

Przed malowaniem na powierzchnię płyty meblowej laminowanej nakłada się podkład dwuskładnikowy. Musi być to specjalny podkład przemysłowy, który stosuje się w przypadku płyt HDF, MDF, sklejki, płyt laminowanych czy też drewna. Podkład to produkt, który cechuje się wyjątkową przyczepnością do powierzchni każdego rodzaju. Po takich przygotowaniach, można zabrać się za malowanie.

Do malowania dobrze jest dobrać najlepszy z dostępnych lakier przemysłowy. W sklep -ach znaleźć można również produkty do malowania, które nie będą potrzebować wcześniejszego szlifowania płyty meblowej. Będą to farby renowacyjne (na przykład V33), a także farby kredowe typu Annie Sloan.

Każdy z powyższych produktów malujących będzie wymagał jedynie wcześniejszego umycia oraz odtłuszczenia powierzchni mebla. Produkty te są odpowiednie do pokrycia każdego rodzaju powierzchni. A jeśli niezbędne będzie zachowanie ich dłuższej trwałości, można pokryć mebel dodatkowo woskiem lub na przykład utrwalającym lakierem.